OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

výchova a vycvik Nemeckého Ovčiaka

Vychova a vycvik psov

Povel fuj,dost alebo pust

Tento povel je vlastne napomenutím psa, keď robí niečo, čo vy nechcete. V tom vám nepomôže pomalé, nerozhodné jednanie a dlhé reči, ale krátke, výstižné a energicky vyslovené slovo. Ak pes napomenutie nepočúvne, nekričte na neho, ani ho nebite, ale usmernite psa tak, že ho chytíte za zátylok a jemne s ním zatrasiete alebo pritiahnete obojok. Toto napomenutie aj trest musí prísť vždy v okamihu, kedy pes vami nedovolený úkon prevádza, inak stráca zmysel. Neskôr už bude pes reagovať len na slovné napomenutie.

Povel sadni
 

Cielom tohto cvicenia je ze pes musi zostat v sede tak dloho ako od neho vyzadujete.Pomerne je to velmi lahke cvicenie.Zoberete
najlepsiu maskrtu vasho milacika,dajte mu ju onuchat ale nie aby ju zozral.Potom maskrtu tahajte popred jeho tvari smerom k jeho zadnej casti.Napokon sa prevazi a sadne si,v tej chvili ked si bude sadat tak vyslovte " Sadni" .Vyzaduje si to viac-krat opakovat.Neskor ked vas uz bude posluchat vyskusajte to tak ze mu ukazete maskrtu a date ju za chrbat a vyslovite " Sadni" .

Povel Lahni
 

Su dva sposoby ako psa naucit lahni.
a)Je to skoro rovnaky princip ako sadni len akurat netahate maskrtu smerom hore ale dole po zemi.Pes sa bude snazit ju dostat ze pojde za vasou rukou az nakoniec sa prevazi.V tej chvili ked sa prevazi povedzte
''Lahni''.Vo vacine pripadov je ze pes si nelahne ale skoci za maskrtou alebo si nikdy nelahne.
b)Jednoducho date psovi povel sadni a predne labki mu tahate po zemi smerom dopredu opakujete slovo " Lahni" .

Povel zostan

Cieľom tohto cvičenia je, aby pes zostal samostatne v určenej polohe na určenom mieste. Výcvik sa vykonáva súčasne s výcvikom povelov " Sadni!" a " Ľahni!" . Pes musí zostať sedieť alebo ležať do doby, dokiaľ mu nedovolíte vstať. Pred nácvikom tohto povelu pes musí ovládať povel " Sadni!" a " Ľahni!" . Psa posaďte k vašej ľavej nohe, vodítko zatiahnite rovno nahor nad hlavu psa a vyslovte povel " Zostaň!" . Pri vyslovení tohto povelu neoslovujte psa menom, to pre neho znamená, že má prísť ku vám. Zároveň mu dajte povel " Sadni!" alebo " Ľahni!" signálom ruky a proti jeho tvári vztiahnite ruku s otvorenou dlaňou, pohyb ruky by sa mal zastaviť asi 30 cm pred psím nosom. Potom ustúpte jeden krok dozadu a stále opakujte slovný povel " Zostaň!" spojený so signálom ruky. Vodítko by malo byť len mierne napnuté, aby pes vedel, že ho máte stále pod kontrolou, ale nesmiete zaň ťahať. Po chvíli psa pochváľte a prepusťte ho povelom " Voľno!" . Vykonajte niekoľko cvikov za sebou, potom sa so psom pohrajte, a cvičenie opakujte. Prvú lekciu ukončite až vtedy, keď pes cvik dobre vykoná. Pokročilejšie precvičovanie tohto povelu robte s pomocou desaťmetrového vodítka. Postupujte rovnako, ale od psa sa vzďaľujte na niekoľko krokov, potom do strán, a postupne ho obchádzajte v stále zväčšujúcich sa kruhoch. Pokiaľ sa pes pokúsi vstať, ihneď sa k nemu vráťte a vydajte povel znovu. Spočiatku výcviku je dôležité nepredlžovať neúmerne vzdialenosť a dobu strávenú od psa. Vždy sa ku psovi vráťte a pochváľte ho, pokiaľ zostáva v polohe, ktorú ste udali. Odmeňte ho maškrtou a dajte mu povel " Voľno!" . Pokiaľ pes zmení polohu v dobe, keď ste od neho vzdialený, musíte sa vrátiť, jeho polohu usmerniť, a cvik opakovať, nikdy tak nečiňte na diaľku. Toto cvičenie vykonávajte spočiatku na kľudnom mieste bez rušivých podnetov.

Povel ku mne

Spočiatku privolávate psa len menom. Čiňte tak vždy len v prípade, že ste si istí, že vás šteňa bude vnímať a nie je príliš zaujaté niečím iným. Nevolajte šteňa napr. pokiaľ víta niekoho z rodiny, kto práve prišiel domov, mohlo by vás ignorovať. Zavolajte na neho, až jeho vzrušenie opadne, a keď príde, nezabudnite ho pochváliť a odmeniť maškrtou. Vaším cieľom je, aby šteňa prišlo vždy, keď na neho menom zavoláte, preto tak konajte čo najčastejšie, a vždy pre neho majte nachystanú odmenu vo forme jedla alebo hry a prejavte svoje nadšenie. Potom, čo si šteňa navykne na meno, pridružte k nemu povel " Ku mne!" . Pokiaľ teda chcete, aby šteňa prišlo, zavoláte jeho meno a hneď za ním vyslovíte povel. Keď je reakcia šteňaťa správna, opäť by mala prísť pochvala a odmena. V prípade, že šteňa príde až na opakované zavolanie, nikdy ho netrestajte, spojí si svoj príchod s trestom, a nabudúce už bude váhať, či má prísť. Po nácviku tohto povelu doma, v kľudnom prostredí, začnite šteňa privykať na tento povel v prostredí rušnejšom, teda na prechádzkach. Vonku ho často volajte a odmeňujte ho striedavo, hrou, pochvalou a maškrtami, a potom ho znovu prepusťte povelom " Voľno!" . Nikdy šteňa nevolajte len na konci prechádzky, kedy ho už pripnete na vodítko a odvediete domov, šteňa by si zvyklo, že zavolanie znamená koniec slobody, a mohlo by sa príchodu nabudúce vyhýbať. Maškrty nepoužívajte zakaždým, keď príde, dajte mu najavo, že ste radi, že vás poslúchlo.

Povel " Ku mne!" má byť ukončený predradením psa pred psovoda. Pokiaľ pes zostane pred vami stáť, môžete spočiatku použiť povel " Sadni!" a ľahký tlak na zadok psa. V prípade, že pes pribieha ku vám na povel " Ku mne!" , ale nezastaví sa, a chce prebehnúť okolo, zastavte ho povelom " Sadni!" . Vo chvíli, kedy ku vám šteňa pribieha, natiahnete pred seba ruku s maškrtou, šteňa ju bude pozorovať so zdvihnutou hlavou a pravdepodobne si sadne samé. Pokiaľ pes odbieha opačným smerom, nikdy za ním neutekajte, ale pokúste sa ho prilákať sadnutím do drepu a volaním alebo sa začnite od neho vzďaľovať. Väčšina psov sa vydá radšej za pánom sama.

Povel k nohe

Cieľom naučenia tohto povelu je, aby vás pes sledoval po vašom boku. Pri nácviku psovi nasaďte obojok a vodítko. Vodítko je stále voľné, okrem okamžikov, kedy šklbnutím vraciate psa do správneho postavenia. S cvičením začnite doma, kde je kľud, a až neskôr vyjdite von. Vodítko držte v pravej ruke, zatiaľ čo pes stojí vedľa vašej ľavej nohy. Vodítko chyťte aj ľavou rukou tak, aby dlaň smerovala dole a proti vám. Vodítko musí byť voľné tak, aby karabína visela voľne nadol. Cvičenie začnite tak, že pes sedí pri vašej ľavej nohe, udrite sa do ľavého stehna a vydajte povel " K nohe!" , potom vykročte. Psa chváľte za to, že ide s vami. Počas chôdze občas povel opakujte. Pokiaľ sa pes pohne dopredu, šklbnite vodítkom a opakujte povel. Počas chôdze meňte smer chôdze a rýchlosť tempa, pri spomalení použite ukľudňujúcu intonáciu hlasu, pri zrýchlení intonáciu vzrušenú. Pokiaľ ide pes správne vedľa nohy, nezabudnite ho chváliť. Počas chôdze sa pravdepodobne vyskytnú podnety, ktoré psa vyrušia a odvedú jeho pozornosť. Usmernite ho a povzbudzujte opakovaným vyslovením povelu a pochvalou. Cvik končite pomalým zastavením a povelom " Sadni!" . Niekoľkokrát opakujte.

Aport

Pes sedí v kľude pri ľavej nohe psovoda do doby, než dostane povel „Aport!“. Psovod odhadzuje predmet, pes stále v kľude sedí pri nohe. Po vyslovení povelu pes vybieha najkratšou cestou k odhodenému predmetu, vezme ho a opäť najkratšou cestou sa vracia k psovodovi. S predmetom v papuli pes sadá pred psovoda, a až na povel „Pusti!“ ochotne odovzdá aport, na ďalší povel „K nohe!“ sadá k ľavej nohe psovoda.
Základy tohto cviku možno nacvičovať už so šteňaťom 3-4 mesiace starým, vo veku 6-7 mesiacov je nutné tento cvik upevňovať.
Tento cvik nacvičujte zo začiatku s vlastnoručne vyrobeným aportom. Použite tenkú, dobre sajúcu látku, do ktorej zabalíte pre psa lákavú maškrtu, napríklad kúsok čerstvého mäsa. Aby pes o tento predmet získal záujem, nechajte ho aport očuchať, pričom s vyslovením mena psa opakujte slovo „Aport!“. Pokiaľ pes nejaví o aport záujem, rozviažte látku a dajte mu maškrtu ochutnať. Spočiatku cvik nacvičujte na šnúre 2-3 m dlhej. Aport odhadzujte na vzdialenosť 1-2 m vo chvíli, kedy ste si isti, že šteňa o neho prejavuje záujem, za súčasného vyslovenia povelu „Aport!“. Keď šteňa aport uchopí, pochválime ho a za súčasného povelu „Ku mne!“ ho jemne priťahujeme. Aport šteňaťu vezmite s vyslovením povelu „Pusti“, látku rozviažte a psa maškrtou odmeňte. V tejto fáze opakujte cvik 1-5x denne pred kŕmením, pokiaľ šteňa stále javí záujem o aport. Pokiaľ sa záujem zmenší, cvičenie ukončite.
Neskôr použite dlhé vodítko alebo šnúru a aport odhadzujte do vzdialenosti 4-5 m, cvik je rovnaký, ako pri odhadzovaní na kratšiu vzdialenosť, iba pri odoberaní aportu prinúťte psa sadnúť. Po zvládnutí nácviku aportu s priťahovaním vodítka začnite s nácvikom, kedy aport odhadzujete do vzdialenosti asi 10 m, pes má stále pripnuté dlhé vodítko, ale jeho koniec leží na zemi tak, aby ho psovod mohol prišliapnuť pre prípad, že by pes chcel s aportom odbehnúť.
Pokiaľ sa pes spoľahlivo s aportom vracia k psovodovi, je možné začať s nácvikom aportovania ľahkej činky. S činkou je nutné šteňa zoznámiť ešte pred nácvikom, môžete sa s ňou so psom preťahovať alebo mu ju ponechajte ku hrania. V začiatku nácviku s činkou na ňu naviažte látku s maškrtou, ale psa odmeňujte maškrtou, ktorú máte vo vrecku. Pri odmeňovaní predstierajte, že ide o prinesenú maškrtu. Neskôr látku dajte dolu a činku iba maškrtou potrite, aby z nej pes cítil jej pach, v ďalšej fáze cviku už činku nepotierajte. Nezabudnite však psa stále odmeňovať a chváliť za dobre prevedený cvik.
V ďalšej fáze nácviku tohto povelu je nutné naučiť psa, aby vybiehal pre činku až po vyslovení povelu „Aport!“. Vzbuďte v psovi záujem o činku a dajte mu povel „K nohe!“. Odhoďte činku, ale psa držte za obojok a núťte ho sedieť v kľude pri nohe. Potom vydajte povel „Aport!“. Pri nácviku využívajte pomocné povely ako „Drž!“ a „Ku mne!“. Toto cvičenie opakujte do tej doby, než pes vybieha za aportom len na povel.
V ďalšej fáze je nutné zamerať sa na to, aby pes bez povelu nepúšťal prinesenú činku z papule. Nácvik preveďte tak, že vo chvíli, kedy pes činku prinesie ho pridržíte za obojok a druhou rukou mu mierne naddvihnete bradu. Pritom opakujte povel „Drž!“. Činku vezmete po krátkej chvíli s povelom „Pusti!“. Pes musí s činkou sedieť rovno pred psovodom. Tento cvik opakujte do doby, než si ho pes dôkladne osvojí. Po správne prevedenom cviku psa chváľte a odmeňte ho maškrtou. Po odovzdaní činky psovodovi by mal pes prejsť k ľavej nohe psovoda a sadnúť si. Tento úkon je možné nacvičiť už vopred, mimo nácvik povelu „Aport!“.

Vitajte na stránke palodogs.weblahko.sk v sekcii výchova a vycvik Nemeckého Ovčiaka

Úpravu tohto bloku zahájite dvojklikom...